Akce a výpravyKronikaSkautStezka (Biblická stezka)

Dojmy z finále Stezky 2024. Startujeme další ročník. Přidejte se.

By 4. 6. 2024 No Comments

Dojmy z finále Stezky. Startujeme další ročník.

„Líbilo se mi, že se sešlo tolik věřících lidí na jednom místě”, napsala účastnice finálového závodu Stezky (Biblické stezky), který se konal 24. – 26. 5. v obci Lidečko na hranici CHKO Beskydy. Celkem nás bylo na 146 lidí, z toho  81 závodníků, na 30 vedoucích, 25 dobrovolníků a 5 organizátorů  z Dorostové unie (dále jen DU). Všem zúčastněným se podařilo vytvořit jedinečnou atmosféru k Boží slávě.

Účastníci odpovídali na otázku „Co ve vás víkend zanechal?”. Výběr odpovědí je zde:

  • Umím házet forehand ve frisbee.
  • Bůh je dobrý a řeší moje průšvihy.
  • Plnost Ducha svatého a přítomnost Ježíše Krista.
  • Obnovila jsem si víru a odnesla jsem si bezva zážitky.
  • Naučil jsem se hodně věcí o Elijášovi a byl jsem blízko Bohu.
  • Super zážitky ze závodu.

Hlavní bod programu byl tříhodinový závod v kopcovitém lesním terénu. Vítězný pohár pro kategorii Stezka putuje na Vsetín Maják a vítězové z Pěšinky odvezli ten svůj do Říčan. Nakonec vyhráli všichni, protože doběhli do cíle. My všichni běžíme k cíli s cílovou páskou nesoucí název “Boží království”. 

Jonatánovi ze Vsetína se nejvíc líbilo povzbuzování kamarádů při cviku Jacíkova motorického testu. Těžko se mu běhalo v trávě vysoké přes jeden metr. Tomáš z Jablonce nad Nisou nejvíc ocenil, že si v závodě vyzkoušel to, co se naučil doma. Áňu ze Vsetína zaskočilo, že se jim závodní mapa roztrhla „vejpůl“. Tři chlapci z Náchoda vychválili místní kopce, které se jim vlastně nelíbily.

Kromě závodu zaznělo během večerních programů od Dalimila Staňka, že Bůh mluví k lidem různými způsoby, i v tichu. V sobotu Radka Folwarczna, lektorka Hope4kids, vyzvala děti, aby na lístek napsali hřích nebo něco, s čím jim může Bůh pomoci. Pepa Kostelecký povzbuzoval děti, aby s vedoucími mluvili o svém vztahu k Bohu a chtěli Ducha svatého jako Elíša který žádal dva díly Elijášova ducha. V sobotu odpoledne si děti vybíraly z 12 workshopu a seminářů. Vedle sportovních a vyráběcích, se děti mohly vžít do kůže handicapovaných dětí s organizacemi Za sklem a Auxilium, anebo číst Bibli kreativně.

Vychováváme novou generaci s pevnými základy

Závod je součástí výchovného systému DU, jehož cílem je učednictví založené na třech pilířích, „třech láskách“: Láska k Bohu, k sobě a k druhým, což přináší do závodu rozmanitá témata.

Letos jsme četli příběh Elijáše, učili se biblické texty zpaměti, hledat verše v Bibli, rozdělávat oheň křesadlem, první pomoc, orientaci v terénu, o demokracii ČR, komunikaci, kamarádství, plýtvání jídlem, jak se chovat v přírodě atd.

Cíl v přípravě Stezky a dojmy z nových témat

Během dvou let chceme připravit 60 témat, materiály pro děti k učení a 60 inspirativních námětů na pravidelné schůzky pro vedoucí, kreativní čtení Bible a čtecí plány na YouVersion.

Máme radost, že někteří vedoucí materiály používají a dle svých možností upravují, aby to děti bavilo.

Jeden vedoucí z Kladna pozval záchranáře, aby dětem názorně ukázal a nacvičil resuscitaci, k tématu jídlo a plýtvání připravil vlastní prezentaci s doplňujícími informacemi. Jiný vedoucí z Benátek s dětmi přišíval knoflíky k sově, když spojil dvě témata, šití a učení veršů zpaměti, dohromady.

Dívka z Brna vyprávěla na stanovišti „Komunikace v rodině” příběh její prababičky z 2. světové války, ve kterém kněz zachránil muže a chlapce z jejich vesnice před jistou popravou nacistů.

Cítíte v tématech tu rozmanitost? Těší nás, že na materiálech může spolupracovat řada mladých lidí, bývalých „dorostenců“ a současných mladých vedoucích (učedníků). Děkujeme všem modlitebníkům za duchovní podporu.

Děkujeme za podporu

Finálový závod byl spolufinancován Zlínským krajem, soukromými firmami Austin Detonator a Endum. Některé věcné ceny darovalo město Vsetín a obec Lidečko.

Podporujte Stezku i nadále. Připravujeme další ročník.

Líbí se vám Stezka? Podpořte další závodníky tím, že věnujete libovolný peněžní dar Dorostové unii na účet 33 00 22 99/2010. Vybíráme 250 000 Kč do konce roku. A pokud je získáme, nadační fond 3WF nám daruje 100 000 Kč. Abychom vám mohli říct, jak váš dar využijeme, napište nám k platbě do poznámky váš email. Děkujeme.

Příprava materiálů pro děti a vedoucí a organizace 28. ročníku na rok 2025 už začala. Hledáme také modlitebníky nebo konstruktéry-autory textů, soutěžních otázek a úkolů. Hledáme také ty, kteří budou materiály testovat a kontrolovat. Přidejte se k nám.

Finále závodu finančně podpořili:

Možnost darovat na přípravu materiálů a závodů 28. ročníku

Hledáme konstruktéry k přípravě stanovišť nebo kontrolovat texty.

Dejte vědět zájem Pepovi. Bude moc rád.