
Mentoring – sdílení se starším a zkušenějším
Timoteus měl svého Pavla. Prorok Samuel vyrůstal u staršího a zkušenějšího Elího. Podstata mentoringu je o sdílení s člověkem, ke kterému máte důvěru, dokáže inspirovat a povzbudit. Mentor je člověk, který má zkušenosti v tématech, o kterých chcete mluvit (např. téma “práce s dětmi” – mentor by měl pracovat s dětmi déle než vy). Můžete otevírat témata, o kterých chcete mluvit víc do hloubky.
Mentor nedává rady, ale sdílí své zkušenosti a pohledy na věci vycházející z jeho praxe. Na základě rozhovoru si mentorovaný udělá svůj vlastní názor a podle toho se rozhodne, co a jak udělá. Mentor může mentorovanému dávat výzvy. Na závěr setkání se předpokládá společná modlitba.
Mentoring probíhá pravidelně. Pravidelnost necháváme na vás, ale doporučujeme 1x měsíčně nebo alespoň 1x za 3 měsíce. Délka setkání také záleží na vašich možnostech. Doporučená délka je 30-60 minut. Můžete se setkat tam, kde je vám to příjemné. Mentee (mentorovaný) by měl být iniciátorem setkání.
Tipy na první témata mentoringu:
- moje rozhodnutí z Rádcovské
- moje role v týmu dětského klubu / oddílu
- zvládání mých povinností v klubu / oddílu
Tipy na otevřené otázky pro mentora:
- Jak si představuješ naše setkání?
- Co ode mě očekáváš?
- Jaké to bylo na Rádcovské?
- Jaké jsi učinil rozhodnutí na Rádcovské?
- Co tě ovlivnilo na Rádcovské?
- Jaký vliv to má na tvůj život (s Bohem, službu)?
- V čem se chceš zlepšit?
- Co jsi zjistil, že ti dělá problém?
- Co ti pomáhá řešit problémy?
Věříme, že váš mentoring přinese do vašeho života i služby řadu cenných podnětu a moudrých rozhodnutí. Naším přáním je váš růst, abyste mohli naplňovat vaše poslání.
Druhý nástroj podpory Dorostové unie je koučink.