Materiály a hry

Vermikompostér snadno a levně

By 9. 5. 2023 No Comments

DIY: Vermikompostér snadno a levně

Co budete potřebovat k výrobě?

  • 2 – 3 stohovatelné nádoby s víkem
  • nůž
  • vrtačka a vrták 4 a 6 mm
  • nýtovačka s nýty (20-30ks) o průměru 4mm nebo lepidlo
  • netkaná textílie (balení v hobby marketech či zahrádkářstvích mají několik m2, vy ale potřebujete jen malý kousek na zakrytí horního víka, tak ji zkuste poptat při shá­nění žížalí násady

Nádoby mohou mít různý tvar a velikost, důležité je, aby se daly zavřít a skládat na sebe od nádob od zmrzliny (1,5l) přes kbelíky od barev nebo štuku až po 15-20l nádoby od potravin z jídelen. Zkuste se poptat v potravinových provozovnách, bezobalových obchodech nebo řemeslníků. Využijete tak potencionální odpad a plast upcyklujete.

Nářadí nemusíte kupovat, zkuste si ho vypůjčit v půjčovnách nebo od kamarádů či sousedů.

Vermikompostér funguje tak, že do spodní nádoby odtéká přebytečná tekutina (žížalí výluh) a v horních nádobách se kompostuje.

Naším cílem bude spojit víka a dna nádob, aby vermikompostér držel pohromadě, žížaly měly přístup vzduchu a vysrážená vlhkost mohla odtékat.

A teď už se pustíme do výroby!

1. krok – Vyřízněte do víka spodní nádoby velký otvor tak, aby od kraje zůstala plocha cca 3cm. Za tento okraj budeme připevňovat horní nádobu.

2. krok – Připevněte víko ke kbelíku. Připravte si vrtačku a vrták 4mm, otočte horní nádobu dnem vzhůru, přiložte víko s otvorem a provrtejte obě vrstvy.

První dírku hned snýtujte dohromady, aby se vám víko během dalšího vrtání neposunulo, jako druhou vyvrtejte díru na opačné straně víka a také hned snýtujte. Postupujte dále, dokud nespojíte víko s nádobou kolem dokola.

3. krok – Vyvrtejte díry do horní nádoby pro odtékání vlhkosti. Použijte vrták o průměru 6mm a navrtejte díry cca 2cm od sebe

4. krok – Začistěte díry po vrtání nožíkem. Snadno to jde krouživým pohybem.

5. krok Provrtejte víko horní nádoby, aby měly žížaly přístup vzduchu. A opět začistěte dírky.

Základní kompostér máte hotový. Pokud máte ale velkou produkci bioodpadu, můžete si vyrobit i patro třetí. Postup je stejný. Je potřeba horní nádobě vyvrtat díry na odtok vlhkosti, vyříznout díru do víka spodní nádoby a obě perforované části spojit k sobě nýty nebo lepidlem.

Násadu žížal snadno seženete na facebookové skupině Vermikompostování nebo na komunitní mapě mapko.cz.